Budowa domów szachulcowych narodziła się w średniowiecznych Niemczech. Prosta technologia i wyrazistość elewacji przyczyniły się do szybkiego rozprzestrzenienia się stylu w całej Europie. Konstrukcja szachulcowa uległa zmianom. Są one związane z:
W wyniku projektu uzyskuje się nie tylko spektakularne, ale i skuteczne opcje konstrukcji.
Nazwa stylu pochodzi od niemieckiego słowa Fachwerk. W tłumaczeniu oznacza strukturę ramową. Tradycyjny wygląd takiego budynku to widoczna rama z ciemnego drewna z jasnym wypełnieniem. Materiały wypełniające to:
Elementy nośne budynku wykonane są z tarcicy klejonej warstwowo. Jego wytrzymałość jest o około 40% wyższa niż w przypadku litego drewna. Przyjazność dla środowiska i naturalność projektu nie giną. Kleje:
Lekkość stelaża pozwala zaoszczędzić na fundamencie. Pod konstrukcją kładzie się fundament palowy lub płytki fundament paskowy.
Konstrukcja charakteryzuje się niskim skurczem. Umożliwia to tworzenie dużych przeszkleń. Przestrzeń między szybami wypełniona jest gazami oszczędzającymi ciepło. Dlatego straty ciepła przez okna są minimalne.
Czas instalacji to około dwa miesiące. To znacznie mniej niż w przypadku jakiejkolwiek innej technologii. Zastosowanie powiększonych elementów - paneli - może przyspieszyć ten proces. Dojeżdżają na miejsce już zmontowane. Montaż może być z dekoracją wewnętrzną i zewnętrzną.
Wszystkie elementy drewniane są traktowane związkami z próchnicy i ognia. Konstrukcja nie wspiera spalania.
W takich domach układane są podłogi na poddaszu. Pozwalają na efektywne wykorzystanie terenu.
Rozwiązania planistyczne skupiają się na nowoczesnych potrzebach:
Uzyskanie pozwolenia na budowę wydawane jest na podstawie pakietu dokumentacji projektowej. Na początkowym etapie projektowania wystarczy szkic projektu. Projekty domów szachulcowych na tym etapie zawierają:
Wykonawcy nie zgodzą się na pracę bez kompletu dokumentów budowlanych. Jest to również podstawa do kontroli budynku.
Wszystkie decyzje podejmujemy w oparciu o standardy projektowe i życzenia klienta. Specjalistyczne wykształcenie i doświadczenie zawodowe pozwalają naszym inżynierom tworzyć:
Nie będzie pytań o dokumentację ani w organach nadzoru, ani w budowniczych. Budynek spełni oczekiwania klienta. Rozwój odbywa się ze stałą informacją zwrotną od klienta na podstawie umowy.