Styl chalet powstał w Alpach. Chalet tłumaczy się z francuskiego jako mieszkanie pasterza. W szwajcarskich, niemieckich i francuskich wioskach górskich chłopi starali się budować domy, które niezawodnie chronią przed mrozem, wiatrem i opadami śniegu. Dzięki temu nauczyli się łączyć kamień i drewno, w pełni wykorzystując zalety obu materiałów. Fundamenty i piętro są kamienne, piętro i dach drewniane. Taki dom lepiej zatrzymuje ciepło, a kamienna podstawa ma doskonałą stabilność.
Jego główną cechą jest spadzisty dach, z dużym występem poza mury, pod którym urządzono przestronną werandę. Projektanci zalecają zainstalowanie na nim masywnego drewnianego stołu i krzeseł lub ławek. Jest to wygodne dla całej rodziny, aby zebrać się tutaj na lunch w upalny dzień lub na wieczorną herbatę na świeżym powietrzu.
Nowoczesne projekty domów w stylu chalet obejmują duże okna. Dobre naturalne oświetlenie wnętrza w połączeniu z zastosowaniem dużej ilości elementów drewnianych tworzy w domu doskonały mikroklimat.
Domy w stylu chalet są budowane nie tylko przez biednych pasterzy w alpejskich górach. Oprócz tradycyjnej zabudowy o niewielkiej powierzchni architekci oferują również bardziej przestronne domki.
Domy w stylu chalet są bardzo popularne w Europie. Budują je zarówno ludzie z klasy średniej, jak i bogatsi. A projekty parterowych domków letniskowych wybiera wielu rolników lub właścicieli domków letniskowych. Są wygodne zarówno na pobyt stały, jak i sezonowy. Ich główne zalety:
Do budowy fundamentu i pierwszego piętra używa się cegły lub kamienia naturalnego. Zapewnia to wysoką wytrzymałość konstrukcyjną i długą żywotność. Taki fundament nie boi się wiosennych powodzi ani jesiennych deszczów, głębokiego zamarzania gleby. Można go postawić nie tylko na płaskiej powierzchni, ale także na zboczach wzniesień. W takim przypadku pożądane jest posiadanie piwnicy, która może pomieścić garaż, kuchnię lub różne pomieszczenia gospodarcze.
Ściany pomieszczeń mieszkalnych znajdujących się na drugim piętrze są drewniane. Drewno lepiej zatrzymuje ciepło niż kamień, dzięki czemu właściciel będzie mógł oszczędniej korzystać z energii. Domki drewniane i kamienne są również wygodne dla tych, którzy sporadycznie wypoczywają poza miastem. Powietrze w sypialniach na drugim piętrze nagrzewa się znacznie szybciej niż w pomieszczeniach gospodarczych na pierwszym piętrze. I nawet przy silnych mrozach już po kilku godzinach będzie można odpocząć w komfortowej temperaturze.
Budowa mieszkania bez załamań dachu nie jest szczególnie trudna nawet dla nieprofesjonalnych budowniczych. Jest w stanie utrzymać znaczną masę pokrywy śnieżnej, co zapewnia dodatkową izolację termiczną podczas zimowych mrozów. Taki dach nie musi być odśnieżany.
Duży zwis dachu chroni ściany przed opadami atmosferycznymi. Umożliwia to kilkukrotne wydłużenie żywotności elementów drewnianych. Pod dachem znajduje się również znaczna powierzchnia terenu wokół domu. Pozwala to na wyposażenie tarasów lub werand przy minimalnych kosztach. Ale nawet bez dodatkowej pracy ten obszar można wykorzystać do zorganizowania letniej jadalni (wystarczy zainstalować stół i krzesła). Proponuje się wiele projektów wykorzystujących przestrzeń dachową zarówno na pierwszym, jak i drugim piętrze. Przytulne drewniane balkony i werandy stanowią przedłużenie sypialni lub salonu.
Domy w stylu chalet przywołują duszpasterskie obrazy wiejskiego życia w Alpach. Połączenie kamienia i naturalnego drewna prezentuje się bardzo atrakcyjnie i doskonale komponuje się z otaczającym zielonym krajobrazem. Aranżacja terenu wokół takiej chaty sprawi wielką przyjemność osobom o rozwiniętym guście estetycznym i stworzy rajski zakątek. Wybierając typowy projekt domu, możesz uczynić go bardzo atrakcyjnym bez znacznych kosztów dekoracji zewnętrznej.
Wykorzystanie do budowy domu takich naturalnych materiałów jak kamień i drewno pozwala na obniżenie kosztów dekoracji wnętrz. Ściany lokalu na parterze są kamienne - mogą być stylizowane na wnętrza średniowiecznego zamku. Na drugim piętrze ściany są drewniane - nie wymagają też dodatkowego wykończenia.
Projektując domy w stylu chalet, weź pod uwagę:
Nasza firma oferuje realizację indywidualnych projektów domów w stylu chalet. Możesz również wybrać gotowe projekty standardowe na naszej stronie internetowej https://project-m.pl/projekty-domow.